Untitled design 1

Paskola tai ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, kuris imant būsto paskolą gali siekti iki 30 metų laikotarpį. Natūralu, kad priimant sprendimą pasiskolinti kyla daugybę klausimų, tarp jų – kas yra anuitetinis ir linijinis paskolos grąžinimo būdai, kuo jie skiriasi, kuris naudingesnis.

Pradėkime nuo anuieto ir linijinio paskolos grąžinimo būdų palyginimo.

          Anuiteto paskolos grąžinimo metodu paskolos gavėjas kiekvieną mėnesį moka fiksuoto dydžio įmokas, kurios dažnu atveju gali kisti kas 6 ar 12 mėnesių dėl periodinio palūkanų perskaičiavimo. Pasirinkus šį metodą iš pradžių įmoką sudaro didesnė palūkanų ir mažesnė grąžinamos paskolos dalys.
          Pavyzdys: Imant 100.000 eurų dydžio paskolą 30 metų laikotarpiui su 1,5 proc. marža ir pridedant pasirinkto laikotarpio EURIBOR (šiuo atveju 6 mėn. – 3,789 proc.), mėnesio įmoka anuiteto metodu – 555 eurų. Darant prielaidą, kad EURIBOR reikšmė nesikeis visą paskolos laikotarpį, bendra viso laikotarpio sumokėta palūkanų suma būtų 99.664 eurai.
          Linijiniu paskolos grąžinimo metodu paskolos gavėjas kiekvieną mėnesį moka mažėjančias įmokas, kurios sudarytos iš fiksuotos grąžintinos paskolos dalies ir laikui bėgant mažėjančių palūkanų. Pasirinkus šį metodą paskolos įmokos lyginant su anuiteto metodu yra didesnės ir laikui bėgant mažėja, nes kiekvieną mėnesį grąžinama nustatyto dydžio fiksuota paskolos suma nuo kurios skaičiuojasi palūkanos.
          Pavyzdys: 100.000 eurų dydžio paskolą 30 metų laikotarpiui su 1,5 proc. marža ir pridedant pasirinkto laikotarpio EURIBOR (šiuo atveju 6 mėn. – 3,789 proc.), pirmoji mėnesio įmoka linijiniu metodu – 719 eurų ir kiekviena mėnesį mažėja. Darant prielaidą, kad EURIBOR reikšmė nesikeis visą paskolos laikotarpį, bendra viso laikotarpio sumokėta palūkanų suma būtų 79.556 eurai.
         Skirtumai:
  • Esminis skirtumas tarp anuiteto ir linijinio paskolos grąžinimo metodo yra tas, jog paskolą grąžinant anuiteto metodu mokėsite mažesnes mėnesines įmokas;
  • Pasirinkus linijinį metodą sumokėsite mažiau palūkanų.

Tai kokį grąžinimo būdą anuiteto ar linijinį rinktis? Ir kuris naudingesnis?

kuri paskolos grazinimo metoda pasirinkti
          Prieš pasirenkant grąžinimo būdą reiktų atsižvelgti į gaunamas pajamas, norimą pasiskolinti sumą, turimus finansinius įsipareigojimus bei planus ateityje. Pasirinkus anuiteto metodą mokėsite mažesnes įmokas ir turėsite daugiau lėšų kitiems tikslams. Jei Jūsų tikslas sumokėti kuo mažiau palūkanų, Jums priimtinos didesnės mėnesinės įmokos, turite pakankamą finansinį rezervą ir artimoje ateityje neturite didesnių finansinių tikslų, tuomet galite rinktis linijinį metodą.
          Atkreipiame dėmesį, kad kiekvieno situacija individuali, ieškant geriausio pasirinkimo reikia įsivertinti gaunamas pajamas ir jų stabilumą, turimus finansinius įsipareigojimus, ilgalaikius ir trumpalaikius finansinius tikslus.
          Atsižvelgdami į Jūsų individualius poreikius ir situaciją, padėsime pasirinkti tinkamiausią paskolos grąžinimo būdą.

Kiti straipsniai: